Kiderült: a jegybankok áprilisban újra aranylázban égtek
2022. június 14. 07:02
Az arany fontos szerepet játszik a központi bankok tartalékkezelésében, akik egyben jelentős aranytulajdonosok. 2022-ben eddig a jegybankok havi aktivitása az arany terén a nettó vásárlások és eladások között ingadozott, és meglehetősen kis számú bankhoz kötődött.
2022. június 14. 07:02
p
2
0
7
Mentés
Aglobális jegybanki aranytartalékok áprilisban 19,4 tonnával nőttek a rendelkezésre álló adatok alapján, azaz a nettó vásárlások felé fordultak. Üzbegisztán volt a legnagyobb vásárló a hónapban, 8,7 tonnával növelte aranytartalékait.
Áprilisban négy bank járult hozzá a bruttó 20,5 tonnás vásárlásokhoz.
Üzbegisztán (+8,7 tonna) és Kazahsztán (+5,3 tonna) aranytartaléka emelkedett a leginkább a hónap során. Törökország idén is folytatta aranyvásárlását, áprilisban további 5,6 tonnával növelte aranytartalékát, ezzel 436,7 tonnára növelte aranytartalékait. India töredékével, 0,9 tonnával 761,3 tonnára növelte aranykészletét.
A bruttó eladások is kis számú központi bankra korlátozódtak. Németország (-0,9 tonna) volt figyelemre méltó eladó a hónapban – valószínűleg az érmeveréssel kapcsolatos az aktivitásuk. Mexikó (-0,1 tonna) és Csehország (-0,1 tonna) további kisebb eladók voltak a hónapban.
Az év eddigi részében a központi bankok összességében nettó vásárlók maradnak. Egyiptom a legnagyobb vásárló a márciusi 44,1 tonnás vaskos vásárlás után, de Törökország sem sokkal marad le mögötte, amely április végéig 42,5 tonnát vásárolt. Kazahsztán (-29t) és Üzbegisztán (-15,9t) az áprilisi vásárlások ellenére továbbra is a legnagyobb eladók 2022-ben.
A központi bankok terén figyelemre méltó fejlemény, hogy a cseh központi bank leendő elnöke egy interjúban kijelentette, szerinte a központi banknak jelentősen növelnie kellene aranytartalékát „11 tonnáról 100 tonnára vagy még többre”, a hivatalos tartalékok várható hozamának növelésére és a Cseh Nemzeti Bank (CNB) "nyereségessé" tételére javasolt stratégia részeként. Ales Michl elmondta, hogy szerinte az aranytartalékok növelésének fokozatosan, "több év alatt" kell történnie, hangsúlyozva, hogy az arany "jó a diverzifikációra...".
A táblázat az 2022. április 30-ig érvényes adatokat tartalmazza. A diagram csak a 0,5 tonnás vagy nagyobb vásárlásokat/eladásokat tartalmazza.
Korábban személyesen, az üzleteket járva választottuk ki az ajándékokat, ma ez már jobbára a digitális térben zajlik. Mindeközben új dimenziók nyíltak: egyre fontosabbak az élményajándékok és a környezeti tudatosság.
Az arany világpiaci ára meredeken emelkedett az utóbbi időben, október végére unciánként 2754 dollárra (grammonként 88,5 dollárra) kúszva fel. Ennek hatására a kínai kiskereskedelemben az aranytermékek ára grammonként meghaladta a 800 jüant (112 dollár). Ez a jelentős drágulás a kínai ékszerboltokat is sújtja, hiszen a vásárlók nem szívesen fizetnek ilyen magas összeget. Korábban a kínai fogyasztók jellemzően sok aranyat – főként ékszert, nem pedig befektetési aranyat – vásároltak, ám az új árak mellett ez a kereslet most érezhetően csökkent.
Az egyre rosszabb időjárási viszonyok miatt Liverpool helyett Birminghamben landolt a Vörösök gépe.
p
0
0
0
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 7 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2022. június 14. 13:33
Mindig is az volt a fedezet.
A fedezetlen pénznek értelemszerűen nincsen fedezete.
Politikusokban, bankárokban nem lehet megbízni.
Az aranyban viszont meg lehet. Nem ver át, nem foszt ki.
Mítosz, mi? Szerinted mit csinálnak az arannyal a központi bankok? Hogyan csinálnak belőle a központi költségvetésekbe bevonható plusz forrásokat?
Az aranyról levett levegőből nyomtatható petrodollár, szerinted meddig védhető a zsákmányszerző háborúkkal?
Tényleg sok a hülye.